Fúj a gyár! – Műszakváltás
"A műszakváltást jelző hangjelzés és annak megnevezése: „Fúj a gyár!” fogalommá vált Miskolcon. Miskolc zenéihez, jellegzetes hangjaihoz az avasi templom harangjátéka mellett a gyár dudája is hozzátartozott. Nemcsak a gyár, a vasgyár, de egész Miskolc egyik jellegzetessége volt (melyet néhány évvel ezelőtt még lehetett hallani). Széliránytól függően a város egészen távoli szegleteibe is elhallatszott. Az életet, munkát és egyúttal az időt konkrét, egyenlő részekre osztó jel is volt mindez, és a gyári dolgozók életritmusának mechanikus kifejezője egyben.
A termelés a legtöbb vállalatnál és a legtöbb munkahelyen szinte soha nem állt meg. Mindezt a több műszakos rendszerrel oldották meg, így történt a gyárban is (és a legtöbb vállalatnál Miskolcon). Mindez a dolgozók számára állandó- vagy váltóműszakot jelentett, életüket meghatározta a két, három, esetleg négy műszakos munkavégzés. A több műszakos munkavégzés nemcsak az emberek életvezetési szokásaira nyomta rá a bélyegét. A munka fogalmához oly szorosan kapcsolódott a több műszakos időbeosztás, hogy a „műszak” kifejezést sokan a munka/munkahely/brigád szinonimáiként használták.
Minden műszakváltáskor munkások tömegeit lehetett látni a gyárkapuk környékén. A legnagyobb tömegek természetesen a vasgyári I-es kapu előtt hömpölyögtek: a környező buszmegállók, az Árnyaskert vagy további kocsmák irányába, míg mások a Konzum melletti ABC áruházban bevásárolva ott helyben, a Lenin téren (ma Ógyár tér) fogyasztották el italaikat..."
Részlet az A Célváros. Egyszer volt, hol nem volt... Acélváros? Hétköznapok Miskolc rendszerváltozás előtti évtizedeiből képeskönyvsorozat első kötetéből (2011).
A teljes kötet elérhető PDF-formátumban, kattints a borítóképre:
Az előzmény az Egyszer volt, hol nem volt Acélváros projekt (2008-2009.) több fronton is újat tudott hozni a miskolci kulturális-közösségi életbe... Hamarosan erről is megemlékezünk.
A Műszakváltás projekt 2010-ben indult, melynek egyik előzménye egy hasonló című rendezvény volt pár évvel korábban a Factoryban (2006).
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése