2026. június 22., hétfő

ÉS-szilánkok – Spaten Söröző: sörkert-agora

ÉS-szilánkok 5.1: VENDÉGLÁTÓIPARI TANÖSVÉNY

A következő kis sorozat alcímének ötletét Árvai Sityutól származik, köszönet érte

Spaten Söröző: sörkert-agora

...sörkert-agora, mely különféle neveken is ismeretes volt (Spaten, Borsodi, Grizzly), ám a legtöbben még mindig Spatenként emlegették, leginkább így maradt meg a köztudatban, egészen néhány évvel ezelőttig… A belváros legnagyobb sörkertje, sörsátra működött itt hosszú évtizedeken keresztül, mindez egy csodás fasor közvetlen közelében, pazar kilátással az Avas hegyre, annak ódon templomával és harangtornyával és persze az Avasi kilátóval. Meglehetősen nehéz volt úgy kiülni az egyre kopottabb sörpadokra, hogy ne a burjánzó zöld uralja a látképet! A sörsátor maga is zöldben pompázott (az utóbbi évtizedekben Borsodi felirattal), majd apránként fura változások rontották az idillikus képet, megelőlegezve a későbbi változásokat és a szomorú véget: előbb hatalmas Borsodi Sört reklámozó ponyvák (molinók) takarták ki a fasort és az Avast, majd az Erzsébet fürdő uszodája került lebontásra, és ezzel együtt egy murvás parkoló rondította el a környéket. 
De amitől igazán érdekes helynek számít a volt Spaten Söröző, az az a tény, hogy nagy túlélőről van szó, hiszen már a ’90-es évek végén is elterjedt a hír, hogy elbontják, beépítik. A 2000-es évek végére konkrét tervek is készültek, de végül nem valósult meg a fejlesztés. A 2010-es években több ízben, majd a 2020-as évben is újabb bontás-építkezés tervei merültek fel – legutóbb a 2022. májusi dátum lebegett utolsó nyitvatartásként a megkopott sörpadok fölött, de a Grizzly (hiszen egyre inkább ez az elnevezés is gyökeret vert) megint megúszta. Vajon meddig? Szurkolunk neki, és időnként, amíg lehet, szomjunkat is oltjuk itt! – írtam mindezt 2022-ben! (Utánam, srácok, a Népkertből a belvárosba! Városi túrák kezdőknek és haladóknak – Miskolci útikalauz III.)
De ne siessük így el, hisz’ az előzmények is érdekesek. A Spaten Söröző megnyitásakor és azt követően néhány évig a minőségi sörfogyasztásról (is) szólt, bajor koprodukcióban a Sörgyárral, sörfesztiválokkal, Déli Hírlap-os nyereményekkel stb. 
A '90-es évek második felére mindennek nyoma sem maradt... A belváros legnagyobb sörkertjeként nagy tömegeket vonzott, és a kisavasi pincesorok mellett sokféle fiatal megfordult itt is. Jártak ide punkok, „alterosok”, deszkások, rapperek stb., és persze többféle korosztály. A közös pont adott volt: a viszonylag olcsó italárak, csapolt sör, társaság és persze a zöldellő sörkert! (Ehhez fogható korábban Miskolcon talán csak a vasgyári Árnyaskert lehetett kellemes fasoraival, békebeli hangulatot árasztó berendezésével…) Később a funkció kibővült, egyre gyakrabban kulturális-zenés programok (koncertek, videodiszkó, fotókiállítás, kötetbemutató), és – ahogy országszerte elterjedt a nyilvános helyeken, sörözőkben való – tévézés, a különféle hazai és nemzetközi sportközvetítések strukturálták át az esték menetét...







(Forrás: Déli Hírlap, Észak-Magyarország napilapok) 

A Spatenről tehát már a '90-es évek legvégén is az a hír járta, hogy annyi, vége, le fogják bontani, szálloda (irodaház, vagy mikor mi) épül majd a helyére! Ez a hír néhány évente újra és újra előjött és terjedt, többször elsiratták a „minőségi söritalok megszállottjai”. Időnként mindez úgy hangzott, hogy: na, most már tényleg lebontják, nincs tovább, kész az egész. De aztán teltek az évek szépen, a Spaten felett időközben nagyon eljárt az idő, a Grizzly – amely kezdetben csak egy piciny kocsmaként vert gyökeret az egyszintes építményben, amelynek nagy részét a korábbi söröző birtokolta – szép lassan bekebelezte elődjét, majd végül teljesen be is zárt az eredeti Spaten Söröző. Időnként még be lehetett menni a mosdóba, ha a nyári nagy forgalmat nehezen bírta a Grizzly: a volt nívós bajor söröző így csúszott le egyszerű budivá... Szomorú hattyúdal… Kár érte! 
Na de most már tényleg lebontják! 2022 májusának vége már végleges dátumként volt belengetve, aztán újabb végleges időpontok következtek: nyár vége, és így tovább. Na, de most már tényleg vége...
A fentebb emlegetett 2022-es kiadványunkban mindezt megírtuk, de akkor még nem tudhattuk, hogy, na, de most már tényleg... vagyis nem csak a szokásos tényleg, hanem valóban itt a vég...



Részletek az És... Műszakváltás a Célvárosban című kötetből.




📘 ÉS... 

További bejegyzések: 

ÉS-szilánkok – Gömb Játékbolt: gyermekvágyak alfája és omegája  /Centrum: egy új origó? / Villanyrendőr: a város közepe?

ÉS-szilánkok: Variációk Avasra

ÉS-szilánkok: 688-as számú úttörőcsapat, vigyázz! / Újbérházasiak / Tüntetés Reagan ellen /Diósgyőr, Felső-Majláth

ÉS-szilánkok: Pereces – Ferencváros 3 : 0

MEGJELENT: És... – Műszakváltás a Célvárosban





 


A kötet megvásárolható online az Átjáró Boltban, a Régiségvásáron minden hónap első vasárnapján (Átjáró pult // CéLVáRoSi CuCCoK), vagy egyéb rendezvényeken, illetve egyeztetett időpontban a Technika Házában található raktárunkban. 
Hamarosan megvásárolható lesz a Zöld Sárkány teaházban és az Antik Art caféban (a régi Központi Antikvárium helyén) is! 




🫵 Támogatásoddal te is hozzájárulhatsz ahhoz, hogy megvalósulhasson a tervezett kötet és programsorozat és folytathassuk munkánkat!

Ezt az alábbi, CIB Bankos bankszámlaszámra utalva teheted meg: 

11103901-19331571-36000001 

Észak-Keleti Átjáró Egyesület 

(közlemény rovat: adomány, US Túrák 7.)





2026. június 10., szerda

ÉS-szilánkok – Gömb Játékbolt: gyermekvágyak alfája és omegája /Centrum: egy új origó? / Villanyrendőr: a város közepe?

ÉS-szilánkok 4.3: BELVÁROSI MOZAIK


Gömb Játékbolt: gyermekvágyak alfája és omegája 

A valamikori Gömb játékbolt forgó-pörgő színes neonvarázsgömbje számos valamikor miskolci ovis és kisikolás vágyainak csimborasszóját, egyfajta gyerekmeseország központját jelentette. A hívogató gömb egy jól felszerelt, modern játékboltba csalogatta a vágyakozó nebulókat és szüleiket – utóbbiak nem minden esetben voltak olyannyira elragadtatva… Mindez a sétálóutca közepén, a Miskolci Nemzeti Színházzal átelleni sarkon, tehát nem csak szimbolikusan, lokálisan is központi helyzetben egy valamikori mikrotársadalmi origóként világítva, fénylő középpontként sugározva, megbabonázva és elvarázsolva a múlt évezredben születettek sokaságát hosszú éveken át. 

Mindennek fontosságát jelzi a Gömb utóélete is, mely egy – az érdekes objektumot szemétbe dobástól megmentő – képzőművész tulajdonába jutott, és így Budapestre vitték (talán röpülve, pörögve, forogva és cikázva), majd annak halála után végül visszakerült a városba, végül, legújabban a Miskolci Galériába, melynek udvarában megtekinthető működés közben is, bár már nyilván nem a csúcsformáját hozva (hiszen az újrafestett üveglapjai nem egységesek, a régi centrifugáéhoz vagy betonkeverőéhez hasonló baljós hang – vagy inkább moraj – pedig, amit kiad, inkább morbid hatást nyújt, sőt, képes kiábrándítani is az üzletet egykor varázslatos meseországnak látó valamikori ifjoncokat). De legalább megmaradt!

1999 táján, a 2000-es évek környékén jártam ott (a Gömb Játékboltban) legutóbb, a bezárás hírére. Végigfutva a késő Kádár-kori évtizedeket idéző polcok között, egy NDK gombfocicsapatra lettem figyelmes, amely talán még a ’70-es évekből, de minimum a ’80-as évek elejéről maradt ott furcsa relikviaként, és valószínűleg olyan gombjátékosokat tartalmazott a hengeres kis műanyagdoboz, mint Jürgen Sparwasser, Martin Hoffmann, vagy Joachim Streich (az 1974-es foci-világbajnokság góllövői, melyen az NDK válogatottja csoportelsőként, az NSZK-t is megelőzve jutott tovább a következő körbe)...








  A fotók forrása (sorrendben): Miskolc a múltban Facebook-csoport (keressük a kép tulajdonosát!), Ötvös Zoltán, Miskolci Galéria,  Átjáró archívum



Részletek az És... Műszakváltás a Célvárosban című kötetből.



ÉS-szilánkok 4.2: BELVÁROSI MOZAIK


Centrum: egy új origó?

A Széchenyi utca 111. szám a Centrum Áruház, amely Miskolc legfontosabb kereskedelmi-vendéglátó egységeként funkcionált az 1970-1980-as években. Majd a ’90-es évekre elvesztette jelentőségét (és ezen a felújítás-átépítés sem segített),a 2000-es években viszont az újabb bevásárlóközpontoknak (Szinvapark, Miskolc Pláza) és közlekedési csomópont voltának köszönhetően, ha maga az épület nem is, a Centrum környéke, az épület előtti tér újfent origóként, centrumként, találkozóhelyként (is) működik.

A régi Centrum modern, indigókék csempével kirakott homlokzata, az Avasi kilátót ábrázoló emblémája több miskolci generáció alapélménye. A Centrum ezentúl tehát igazi találkozási pont, az volt a múltban és a jelenben is, és ahogy a neve is jelzi, igazi origó. Na, nem oly régóta, hiszen a valamikori Széchenyi utca jelentős épületeit kellett – a múltat végképp eltörölni szemlélet jegyében – leradírozni az áruház és az észak-déli forgalom megnyitásáért. Mégis, – az egykori Győri kapui 40-es Általános Iskoláéra nagyon hasonlító – indigókék csempés burkolata és hatalmas neoncégére, logója a modernséget, a Kádár-kori viszonylagos jólétet, vagyis a gulyáskommunizmust (avagy frizsiderszocializmust) is szimbolizálja, és persze a posztmodern átalakítás és rendszerváltozás előtti modern Miskolcot. 

Utánam, srácok, a Centrumhoz! – közel a villamos- és buszmegállókhoz, közel a plázákhoz, és közel a vidék (ami már régen nem a falut jelenti, mint inkább a környékbeli kisvárosokat és uniformizálódó falvakat, községeket) vonzását is jelentő Búza téri buszpályaudvarhoz. Egy régi-új és újjáéledt mesterséges városi centrum, Miskolc (egyik) origója.




  A fotók forrása (sorrendben): Farkas Gyula, B–A–Z Megyei Levéltár, Ötvös Zoltán, Karlaki Orsolya gyűjteménye



Részletek az És... Műszakváltás a Célvárosban című kötetből.




ÉS-szilánkok 4.1: BELVÁROSI MOZAIK

Villanyrendőr: a város közepe?

A villanyrendőr mint egy speciálisan miskolci fogalom és helyszín, többgenerációnak szolgált alapvető tájékozódási pontként, s még inkább találkahelyként. Randevúk helyszíneként is alapvető, de találkozgattak/találkozgatnak itt baráti társaságok, lázadó zenekarok tagjai, osztálytársak és kollégák, a legkülönfélébb csoportosulások a város társadalmi életének szinte minden szintjéről. Találkozunk este a Villanyrendőrnél! Vagy rövidebb formában: Holnap a Villanynál! – milliószor elhangozhatott már e formula így vagy úgy. Ide jártam találkozni 20-30 éve és manapság is, és valószínűleg az is általánosélmény, hogy mindketten (vagy többen) várakozunk két különböző ponton, egymást várva, feleslegesen, mivel eléggé kiterjedt és zegzugos területről van szó: a nevezetes sarok mellett a villamos és buszmegállók és környéke, sőt, a szemben lévő oldal is (a pontosítás, vagyis a valamikori sarki óra alatti területre való szűkítés minden bizonnyal épp erre a problémára volt jó megoldás).Mit jelent, mi mindent jelenthet a Villanyrendőr? Nyilvánvaló ugyanis, hogy egy ilyen sokszor és sokat emlegetett, ráadásul különös elnevezést viselő várositér sűrű jelentést kell hordozzon magában. A találkozóhely funkciójából adódóanvitathatatlanul a szabadságot, a fiatalságot, a szerelmet jelenti a városlakóknak, netán a dorbézolás, a bulizás és a kamaszkori balhék élménye kötődik hozzá. Összegfoglalóan a megszokott hétköznapi társadalmi kötöttségektől való feloldódás, sőt, a társadalmi normák alóli kilépés lehetőségét is magában hordozza, mint mindenféle társas összejövetelek, szerelmi történetek, tivornyák kiindulópontja, startmező egy, a megszokottól eltérő párhuzamos világ szabályrendszerébe, amely talán útvesztőül, talán vigaszul szolgál. Az ’electric policeman’ tükörfordítás (külföldiek kérdésére szánt válaszként) esete élesen mutatja, mennyire sajátos fogalomról van szó...


A valamikori, Villanyrendőrnél található hatalmas térkép, mely az A Célváros 
és az Utánam, srácok! kötetünk belső borítóját is díszíti

 


Részletek az És... Műszakváltás a Célvárosban című kötetből.



📘 ÉS... 

További bejegyzések: 

ÉS-szilánkok: Variációk Avasra

ÉS-szilánkok: 688-as számú úttörőcsapat, vigyázz! / Újbérházasiak / Tüntetés Reagan ellen /Diósgyőr, Felső-Majláth

ÉS-szilánkok: Pereces – Ferencváros 3 : 0

MEGJELENT: És... – Műszakváltás a Célvárosban





 


A kötet megvásárolható online az Átjáró Boltban, a Régiségvásáron minden hónap első vasárnapján (Átjáró pult // CéLVáRoSi CuCCoK), vagy egyéb rendezvényeken, illetve egyeztetett időpontban a Technika Házában található raktárunkban. 
Hamarosan megvásárolható lesz a Zöld Sárkány teaházban és az Antik Art caféban (a régi Központi Antikvárium helyén) is! 




🫵 Támogatásoddal te is hozzájárulhatsz ahhoz, hogy megvalósulhasson a tervezett kötet és programsorozat és folytathassuk munkánkat!

Ezt az alábbi, CIB Bankos bankszámlaszámra utalva teheted meg: 

11103901-19331571-36000001 

Észak-Keleti Átjáró Egyesület 

(közlemény rovat: adomány, US Túrák 7.)





2026. május 31., vasárnap

KaMaSZeRDa újra a Népkertben!

 KaMaSZeRDa újra! – Labda az erszényben LXIV.

🥎🥎🥎🥎🥎 10 éve indult a Kamaszerda –10 éves a Zöld Meteor kamaegyesület! 

10 éve, 2016 nyarán indult el az első kamaszerda-szezon! Ennek örömére idén is megrendezzük szerdánkánt a Népkertben a programot.





Facebook-esemény:




KAMA-10: kama-képválogatás a jubileum alkalmából! 





Szerdánként a idén is kamázunk a Népkertben! 

Szuper délutáni-koraesti kikapcsolódás napnyugtáig.

Ha még nem ismerős a kamázás, az sem probléma, mindenkit szeretettel várunk ezen remek miskolci eredetű sport űzésére! Ismerd meg és szeresd meg Miskolc sportját, a kama vagy erszénylabda játékot! 

Várunk mindenkit, jöhetnek baráti társaságok, családok, vagy akár egyedül is csatlakozhatsz egy barátságos, befogadó közösséghez!

Kezdés. júniusban és augusztusban 18.00, júliusban 18.30-kor!


🥎🥎Ha még nem ismerős a kamázás, az sem probléma, mindenkit szeretettel várunk ezen remek miskolci eredetű sport űzésére, megismerésére, elsajátítására és megszeretésére.

 Szabályok:

http://kamaprojekt.hu/kama-jatek/

(Dob, elkap, eldug, fut, megfog, jól szórakozik!)

 🥎🥎Kamazin: http://kamaprojekt.hu/kamazin/

⚾️ PODCAST a kamáról


⚾️🥎⚾️🥎 KAMA, MISKOLC SPORTJA



Diósgyőr eltűnőben? – szellemidéző műhelymunka, közösségi emlékezet- és örökségmentő program

🫵 Támogatásoddal te is hozzájárulhatsz ahhoz, hogy megvalósulhasson a tervezett kötet és programsorozat és folytathassuk munkánkat!

Ezt az alábbi, CIB Bankos bankszámlaszámra utalva teheted meg: 

11103901-19331571-36000001 

Észak-Keleti Átjáró Egyesület 

(közlemény rovat: adomány, US Túrák 7.)



2026. május 26., kedd

Diósgyőr eltűnőben? – ALKOTÓI PÁLYÁZAT

 

Diósgyőr eltűnőben? címmel művészeti pályázatot hirdetünk!

Az Észak-Keleti Átjáró Egyesület kreatív alkotókat hív, a diósgyőri városrész bemutatására.

Célja: a még meglévő jellegzetes épületek, terek bemutatása

Feltételek: Olyan saját munkák elkészítése, ami tükrözi az épített, tervezett környezet vizuális megjelenítését.

A pályaművek bármely technikával megvalósíthatók, grafika, festmény, vagy térbeli alkotások (szobor, installáció).

Méret: maximum 50x70 cm. síkbeli alkotások esetén

                                 40x80 cm térbeli alkotások esetén

A munkákat kiállításra alkalmas formában kérjük!

Pályázni a következő korcsoportok szerint lehet:

Óvodások

Iskolai tanulók: 6-10 éves

10-14 éves

14-18 éves

Felnőttek: 18 év fölött bárki

 

A pályaművekhez a következőket kérjük feltüntetni:

Név:

Életkor:

A mű címe

Iskola/intézmény neve:

elérhetőség:

telefon:                                                      

e-mail cím:

Az értékelést szakmai zsűri végzi. A legjobb alkotások kiállításra kerülnek 2026. szeptember-október hónapban.

Beadási határidő: 2026. július 1.

NEVEZÉS:

A pályázaton való részvétel INGYENES.

Egy pályázótól legfeljebb 3 alkotást várunk személyesen a Zöld Sárkány Teaházba (Széchenyi u. 19., Weidlich udvar) hét közben 14-18 óra között,

vagy postán az egyesület címére: 3529 Miskolc, Testvérvárosok útja 10. III/3.





Diósgyőr eltűnőben? – szellemidéző műhelymunka, közösségi emlékezet- és örökségmentő program

🫵 Támogatásoddal te is hozzájárulhatsz ahhoz, hogy megvalósulhasson a tervezett kötet és programsorozat és folytathassuk munkánkat!

Ezt az alábbi, CIB Bankos bankszámlaszámra utalva teheted meg: 

11103901-19331571-36000001 

Észak-Keleti Átjáró Egyesület 

(közlemény rovat: adomány, US Túrák 7.)



2026. május 25., hétfő

Kölyök Kamabajnokság

 Kölyök Kamabajnokság Diósgyőrben – Labda az erszényben LXIII.




🥎🥎

Lehetőleg vegyes csapatokat várunk (fiúk-lányok, és akár kisebbek-nagyobbak)! Próbajátékra, szabályismertetőre is van lehetőség, vagyis újoncokat, kezdőket is szívesen fogadunk!

Intézményenként maximum 2 csapat nevezését várjuk korosztályonként!


🥎🥎

NEVEZÉS: június 5-én este 8 óráig az atjarok@gmail.com címre!

Kérjük megadni a következőket: ISKOLA NEVE / ÉVFOLYAM / CSAPATNÉV / CSAPATTAGOK NEVE / NEVEZŐ TANÁR NEVE (és elérhetősége: telefon, e-mail).



🥎 Kama napközis tábor: július 6-10.

🥎 KAMASZERDA június 10-től!



🥎🥎 Ha még nem ismerős a kamázás, az sem probléma, mindenkit szeretettel várunk ezen remek miskolci eredetű sport űzésére, megismerésére, elsajátítására és megszeretésére.

 Szabályok:

http://kamaprojekt.hu/kama-jatek/

(Dob, elkap, eldug, fut, megfog, jól szórakozik!)

 🥎🥎 Kamazin: http://kamaprojekt.hu/kamazin/








Diósgyőr eltűnőben? – szellemidéző műhelymunka, közösségi emlékezet- és örökségmentő program

🫵 Támogatásoddal te is hozzájárulhatsz ahhoz, hogy megvalósulhasson a tervezett kötet és programsorozat és folytathassuk munkánkat!

Ezt az alábbi, CIB Bankos bankszámlaszámra utalva teheted meg: 

11103901-19331571-36000001 

Észak-Keleti Átjáró Egyesület 

(közlemény rovat: adomány, US Túrák 7.)