2020. december 29., kedd

Avasi kilátások 3.0 – zenei élmények



A kilátó presszójában és környékén különféle zenei korszakok követték egymást a több mint fél évszázad alatt: beat- és tánczenekarok, elektronikus partyk, dzsessz-előadók, felléptek itt alternatív, rock- és punk-zenekarok, rezesbandák, DJ-k, helyi és budapesti zenészek a 90-es években a Föld Napján, újabban az Utánam Srácok Fesztiválon vagy a Borangoláson és egyéb rendezvényeken...

Ilyen és ezekhez hasonló élményekről várunk történeteket, visszaemlékezéseket, és nem utolsósorban fotókat! (plakát, belépőjegy, műsorfüzet, dokumentum, stb.)

Több más történet és relikvia gyűjtését kezdte meg most az Észak-Keleti Átjáró Egyesület, azért, hogy megmenthessük a jövőnek, és bemutathassuk a ma közönségének. A 2021-ben tervezett nagy kilátós kiállítás megbecsült darabjai lesznek ezek a kis műalkotások. Van már belőle a kollekciónkban jópár, és szívesen várjuk az olvasók, a lokálpatrióták további felajánlásaik, adományait.


 

Eddigi felhívásaink a most indult Hungarikum-projektben:

„AVASI KILÁTÓN VÍGAN KIÁLTOM…” – ALKOTÓI PÁLYÁZAT

Avasi kilátások 1.0 – tetoválások

Avasi kilátások 2.0 – dísztárgyak, makettek

 

 

2020. december 17., csütörtök

Avasi kilátások 2.0 – dísztárgyak, makettek

 


A tévétorony 1963-as elkészültét követő években (amikor a különlegesen modern építmény országszerte feltűnést keltett) sok miskolci polgár érezte úgy, hogy városa büszkeségét ő maga is meg kell hogy örökítse öntevékeny művészi munkája keretében. Esztergályos, fafarigcsáló, gyufaragaszgató és más hasonló kézműves alkotó tevékenységekben jártas amatőr „népi iparművészek” ragadtak szerszámot és idézték meg a jellegzetes alakot aktuális műveikben. Ezek egyediek voltak, avagy kis példányszámban készültek, saját használatra, barátoknak ajándékba, kollégáknak eladásra. Más hasonló kis modellek, dísztárgyak profibb körülmények között születtek, üzemi technológiával, bolti forgalmazásra, helyieknek és turistáknak kínálva.

Akárhogy is, a hatvanas-hetvenes években számtalan háztartásban volt a díszítés része valamilyen kis, 10-20 centis avasi kilátó figura. Fém virágtartótól műanyag makettig, porcelánbögrétől üvegpohár-készletig, fafaragványtól díszes plakettig. És még ki tudja mi minden...

Aztán ezek az egyedi ritkaságot avagy tömegtermelésű árucikket jelentő holmik a következő évtizedekben, mondhatni, kimentek a divatból (mint jellemzően a többi efféle dísztárgy), zömük ment a szemétbe, kis részük megmaradt a padláson-pincében. Most előkerülnek itt-ott, olykor már ezresekért kínálják a régiségvásárokon és internetes fórumokon mint retró-raritásokat.

Ezeket igyekszik most az Észak-Keleti Átjáró Egyesület is gyűjteni, azért, hogy megmenthessük a jövőnek, és bemutathassuk a ma közönségének. A 2021-ben tervezett nagy kilátós kiállítás megbecsült darabjai lesznek ezek a kis műalkotások. Van már belőle a kollekciónkban jópár, és szívesen várjuk az olvasók, a lokálpatrióták további felajánlásaik, adományait. Aki hasonló dísztárgyat talál otthon, amit maga már nem használ eredeti funkciójában, de szívesen látná egy tárlat részeként, kérjük, jelentkezzen. Örökbe is, kölcsönbe is örömmel fogadjuk. Néhány példát mutatunk az alábbi montázsban, hogy mikre gondolunk.

 
Eddigi felhívásaink a most indult Hungarikum-projektben:

2020. december 11., péntek

Avasi kilátások 1.0 – tetoválások

Az Észak-Keleti Átjáró Egyesület tekintete újra a tévétorony felé fordul: jelen felhívás-sorozatunk a kilátóval kapcsolatos személyes történetek összegyűjtésére irányul, és mindenféle más produktumra, ami azzal kapcsolatos. A sorozat első etapjában tetoválásokat keresünk, kilátós tetkókról készült fotókat, terveket, a tetováláshoz kötődő történeteket, illetve magukat a tetoválások készítőit!

 

A felhívásokkal párhuzamosan meghirdettünk egy alkotópályázatot is, továbbá elkezdődött a témánkat feldolgozó filmforgatás, könyvkészítés és fesztiválszervezés is.


2020. december 2., szerda

„AVASI KILÁTÓN VÍGAN KIÁLTOM…” – ALKOTÓI PÁLYÁZAT




Az Avasi kilátóhoz kapcsolódó alkotásokat várunk az alábbi kategóriákban:


I. Irodalom: vers, novella, slam poetry, visszaemlékezés

II. Média: fotográfia, grafika, videó

III. Egyéb: rajz, festmény, képregény, modell stb.

 

NEVEZÉS:

A pályázaton való részvétel INGYENES.

Egy pályázótól legfeljebb 3 alkotást várunk elektronikusan vagy postai úton, illetve személyesen a Zöld Sárkány Teaházba (Széchenyi u. 19., Weidlich udvar).

Beküldési határidő: január 31. - 12.00 óra.

 

FORMAI KÖVETELMÉNYEK:

Irodalom kategóriában: maximum 6 oldal, Times New Roman betűtípus, 12-es betűméret, másfeles sortávolság.

Fotó: 5 MB/ fénykép, 300 DPI, jpg formátum

Grafika: PDF formátumban, maximum 20 MB

Videó: mp4 formátum (terjedelmi megkötés nincs)

 

DÍJAZÁS:

A pályaműveket jeles miskolci művészek és alkotók közreműködésével értékeljük.

A helyezettek Utánam Srácok ajándékcsomagot, (Utánam Srácok póló, Átjáró kiadványok, kama ajándékcsomag) és további tárgynyereményeket kapnak.

A pályaművek legjobbjai bekerülnek a készülő, Avasi kilátóról szóló képeskönyvbe és/vagy kisfilmbe.

 

DÍJÁTADÓ: várhatóan a 2021 augusztusában megrendezésre kerülő kiállításon és kötetbemutatón.




A pályázati anyagokat az atjarok@gmail.com címre várjuk,

illetve postai úton a következő címre: 3529 Miskolc, Testvérvárosok útja 8., IX/1.

Beküldéssel és formai követelményekkel kapcsolatos kérdéseket az alábbi e-mail címre várjuk:  

atjarok@gmail.com

www.atjarokhe.hu


2020. november 24., kedd

Az eredet nyomában: RÓTA – Labda az erszényben XXIV.

Róta = (dugós) kama kapura-dobás és gól nélkül

A kama eredetét vizslató sorozatunk előző néhány darabjában olyan rokon csapatjátékokat mutattunk be, melyek egyrészt nemzetközi színtéren ismert játékok és azok különféle változatai (határlabda, kiszorító, méta, füleslabda), másrészt a játékmenet logikája mutat több-kevesebb hasonlóságot a kamával (dobás és/vagy elkapás, esetleg a gólszerzésre való törekvés). Jelenlegi utolsó cikkünk azonban egy alapvetően másféle népi játékra fókuszál: éppen a kama egyik legizgalmasabb mozzanatára, az eldugásra.

A játék neve rejtő róta, ám természetesen ez így túl egyszerű volna: létezik többféle róta játék, sokszor különféle néven, illetve a kérdéses játék, és annak különféle változatai is megtalálható számtalan elnevezés alatt (a rejtő róta szabályait például dugós, susolós vagy más néven is leírták).  

Lássunk néhány játékszabály-leírást:

                                                                                      Forrás: Labdajátékok könyve (Porzsolt Lajos), 1885.

      
Forrás: Gyermekjátékok (Szapu Magda), 1996.

Míg a fentebb említett korábbi csapatjátékok városi gimnáziumokban és vidéki környezetben is ismertek voltak, addig bizonyos népi játékokra, például a rótára inkább utóbbi (vidék) a jellemző. Könnyen elképzelhető tehát, hogy a vidékről városba költözött családok gyermekei játékaikat az új környezetben is űzték, adaptálták újabb helyszínekre (például az iskolaudvarokon, majd szerte a városban a játszóterek környékén is gyakori kézilabda-, kispályásfoci-pályákra), és persze a játékok keveredhettek, újak születhettek.

Ám több népi játék, történetesen a róta és más hasonló játékok (az akkoriban dívó csapatsportok mellett) meghonosítására is tettek kísérletet a századforduló körüli évtizedekben a testnevelők, így tehát az ország több pontján, városi gimnáziumokban is játszották, ismerték. Vagyis a labda eldugására épülő népi kidobójátékot is ismerhették az ország több vidékén. Így tehát a miskolci kama keletkezésében minden bizonnyal nagy szerepe volt ennek az érdekes játéknak, akár spontán, a játszó gyerekek révén került be a labda eldugásnak motívuma a kislabdás csapatsportba, akár iskolai közegből származik, valamely testnevelő, avagy a diákság által megkedvelt rótázás révén. 

 

Forrás: A testi nevelés reformja (Ung), 1893.

Az eredet kérdésének tárgyalását egyelőre lezárjuk eme kis cikkel, ám a Labda az erszényben sorozatunk várhatóan folytatódni fog hamarosan, ha más miatt nem, hát a kama nemzetközi színtéren való terjesztésének témájában, hiszen – egyelőre többet nem mondhatunk – több országba is eljuthat hamarosan az erszénybe rejtett labdás sportunk…

Végül lássuk a fentebb már emlegetett Hajdu-féle játékleírást a rejtő róta különböző elnevezéseivel, változataival együtt:


Forrás: Hajdu Gyula: Népi játékok gyűjteménye, 1971.
 



***

 


 

Jelen cikksorozat korábbi fejezetei:

Utánam srácok: kamázni! – Labda az erszényben I.

Kamalabda – Labda az erszényben II.

Kamázzunk a kamerába! – Labda az erszényben III.

Kamázott-e a Tenkes kapitánya? – Labda az erszényben IV.

Ki látott már fotón kamát? – Labda az erszényben V.

A sajtó is rákapott – Labda az erszényben VI.

Dobja, elkapja, lekapja – Labda az erszényben VII.

"Teniszlabdával nyomtuk!" – Labda az erszényben VIII.

Kama-kiállítás a Városházán! – Labda az erszényben IX.

Körúton a kamakiállítás – Labda az erszényben X.

A kama útja – Labda az erszényben XI.

Tiniket szólít meg a kama – Labda az erszényben XII. 

A világon először itt kamáztak?! – Labda az erszényben XIII.

 Kézipálya, füves grund, kosárpalánk és poroló – Labda az erszényben XIV.

Batman-kama – Labda az erszényben XV.

Így kamáztok ti: futós, dugós, álló és félpályás kama, cunder, lepacskolás... – Labda az erszényben XVI

 Kamát kiáltani, kama-kérés, kama-láz – Labda az erszényben XVII.

Az eredet nyomában: füleslabda – Labda az erszényben XVIII. 

Az eredet nyomában: MÉTA – Labda az erszényben XIX.

Az eredet nyomában: KISZORÍTÓ – Labda az erszényben XX.

Az eredet nyomában: HATÁRLABDA – Labda az erszényben XXI.

Kamázás a Városháztéren – Labda az erszényben XXII. 

UV-s kamázás az egyetemen! – Labda az erszényben XXIII.